Zastrzeganie nazwy i logo firmy to przede wszystkim ich ochrona. Nazwa przedsiębiorstwa i jego logo są wykreowane i powinny być unikalne. Wkładamy w to odpowiednio dużo wysiłku, ale także i pieniędzy. Biorąc pod uwagę czas na to poświęcony, istotne jest także chronienie tego typu danych, by nie pojawiały się one nigdzie indziej i kojarzone były tylko i wyłącznie z naszą marką. Na czym więc polega zastrzeganie logo i nazwy firmy?
Zastrzeżenie nazwy i logo — czym jest?
Przede wszystkim zarówno nazwa jak i logo firmy to znaki towarowe, a zastrzeżenie ich to inaczej rejestracja w odpowiednim urzędzie. Polega to na dokonaniu wpisu, znaku towarowego, który spełnia odpowiednie kryteria, do ogólnego rejestru znaków towarowych. Dokonać można tego w urzędzie patentowym. Kiedy więc znak jest zastrzeżony? Zostaje on zastrzeżony w momencie, w którym dokonany zostanie wpis do odpowiedniego rejestru, a także kiedy zostanie udzielona ochrona danego znaku towarowego. Następnie zostaje nam przyznany certyfikat, świadczący o oryginalności i przynależności znaków towarowych do konkretnego przedsiębiorcy i firmy. Wówczas nasza nazwa i logo są prawnie chronione przed różnego rodzaju nadużyciami.
Jak przebiega proces zastrzegania znaków towarowych?
Zastrzeżenie nazwy i logo firmy, jest procesem dość żmudnym i czasochłonnym, opatrzonym mnogością różnych procesów urzędowych. Pierwszym krokiem, który należy wykonać jest sukcesywne przejście przez procedurę rejestracyjną. W tym celu musimy ją rozpocząć, poprzez złożenie odpowiedniego wniosku o rejestrację. Pamiętajmy, że wniosek ten musi zawierać wszelkie niezbędne informacje, by został on przyjęty. We wniosku musimy zawrzeć:
- nasze dane osobowe
- opis znaków towarowych
- graficzne przedstawienie znaków towarowych
- określenie klasy usług lub towarów, dla których ma zostać zarejestrowany znak.
Kolejnym krokiem, jest udanie się do odpowiedniego urzędu. Co oznacza odpowiedni urząd?. Otóż wszystko zależy od zasięgu terytorialnego ochrony jaką chcemy uzyskać. Możemy więc wybrać:
- Urząd Patentowy RP
- EUIPO – Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej
- WIPO – Światowa Organizacja Własności Intelektualnej
Następnie, wybrany przez nas urząd przeprowadza badanie dotyczące zdolności rejestrowej znaku. Po jego przeprowadzeniu stwierdza on czy nie występują żadne przeciwności, by zarejestrować nasze znaki towarowe. Jeśli nic takiego nie zaistnieje, zgłoszenie zostanie opublikowane, a zainteresowani mogą się z nim zapoznać i ewentualnie wyrazić sprzeciw. Mogą to zrobić w momencie, kiedy stwierdzą, że nowe oznaczenie i jego rejestracja naruszyłaby ich wcześniej nabyte prawa. Ponownie, jeśli żaden sprzeciw nie zostanie wniesiony lub wniesiony sprzeciw zostanie uznany za bezzasadny i odrzucony, znak towarowy może zostać zarejestrowany. Następuje jego wpis do rejestru, a nam- jako zgłaszającym znak- przyznany zostanie certyfikat, świadczący o uzyskaniu wyłącznego prawa do danego znaku towarowego.