Nowe logo Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) wydawać się mogło chce iść z duchem czasu, jednak nie wszyscy lekarze są do niego przekonani. Zbyt awangardowa zmiana?
Historia
Pierwsza polska organizacja samorządowa lekarzy – Collegium Medicorum Gedanensis – powstała na początku XVII w. w Gdańsku. Powołali ją lekarze w celu ograniczenia działalności znachorów i szarlatanów. Ówczesny król polski Władysław IV w 1636 roku odpowiednim aktem prawnym nadał lekarzom szereg uprawnień i przywilejów.
Przed rokiem 1918 polski samorząd lekarski działał na terenie zaboru austriackiego i pruskiego. Po okresie niewoli, w odrodzonej Polsce w 1921 roku ustawą sejmową powołano izby lekarskie. Naczelna Izba lekarska była wówczas znaczącą instytucją opiniodawczą. W roku 1934 znowelizowano ustawę, a w roku 1938 powołano izby lekarsko-dentystyczne.
Okupacja niemiecka, a po niej sowiecka, zdegradowały działalność samorządową kraju.
W 1945 roku wznowiono działalność izb, ale poprzez wprowadzenie zarządców komisarycznych w 1946 roku przez ówczesny resort zdrowia – próba ta powiodła się w ograniczonym stopniu. W roku 1952 korporacje zawodowe przestały istnieć.
Lata osiemdziesiąte przyniosły jednak polityczne zaangażowanie ogromnej części społeczeństwa i związane z tym wielkie nadzieje. Do odradzania się samorządności przyczynili się lekarze i lekarze dentyści z różnych środowisk opozycyjnych, naukowych, politycznych. Lekarze i lekarze dentyści ze związku zawodowego „Solidarność”, działacze Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, lekarze-posłowie na Sejm RP.
17 maja 1989 roku uchwalono ustawę o izbach lekarskich i reaktywowano samorząd lekarski.
– Wikipedia
Logo NIL
Dotychczasowe logo choć jest znakiem graficznie bardzo starym (około 3 dekady) w sposób należyty identyfikowało Izbę. Jak czytamy w treści apelu dotychczasowe logo dla każdego zrzeszonego lekarza zawsze niosło to samo przesłanie. W podstawie znaku graficznego upatrywano fundamentu organizacji, jakim była cała społeczność lekarska. Znajdujące się powyżej 3 filary obrazowały rdzeń, czyli zasady etyki zawodowej, wokół którego miała być budowana powaga samorządu zawodowego lekarzy. Wreszcie górne zwieńczenie logo przywodziło na myśl Naczelną Izbę Lekarską. W domyśle organizację stojącą na straży całej społeczności lekarskiej i niezachwianych podstaw wykonywania zawodu lekarza.
Apel lekarzy z Krakowa
Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie postanowiła – i słusznie – wystosować pismo do NIL. W apelu nie zgadza się z obecnymi zmianami sugerując, że takie decyzji powinny ustalane z szerszą grupą zawodową.
Jak sugerują, logo organizacji powinno wiernie odzwierciedlać jej charakter i promować poczucie wspólnoty celów wśród członków. Inaczej rzecz się ma w przypadku nowego logotypu – ten jak twierdzą nie spełnia żadnego kluczowych kryteriów. Utrzymanie rozpoznawalności i rzetelności organizacji zawodowej, takiej jak Naczelna Izba Lekarska, ma ogromne znaczenie. Dokonanie tak istotnych zmian w tej kwestii powinno być poprzedzone rzetelną dyskusją wśród wszystkich członków samorządu. Przemiany te nie miały miejsca przez ponad trzy dekady, co podkreśla ich wagę i potrzebę starannej rozmowy w tej sprawie.
Treść pisma jest dostępna na stronie OIL Kraków lub poniżej.
A może …
… zwyczajnie chodzi o zmianę zszarganego przez te 3 kowidowe lata wizerunku?
Hmm…
Projektowanie nowego LOGO?
Skontaktuj się ze mną!