Administracja rządowa zabrała się za zmiany logo swoich resortów. Mocą rozporządzenia Rada Ministrów przyjęła początkiem września za konieczne ujednolicenie identyfikacji wizualnej.
Do tej pory niemalże każde Ministerstwo miało swój odrębny znak graficzny. Nie wiem jak wy, ale ja miałbym poważne problemy z opisaniem logo poszczególnych Ministerstw – no może poza Ministerstwem Zdrowia, którego nie mające pokrycia w nauce rozporządzenia wpędziły mnóstwo Polaków w nie lada tarapaty zdrowotne. Jednak nie o tym tutaj.
Wspólna identyfikacja wizualna
Wspólna identyfikacja wizualna zawsze ma na celu ujednolicenie oraz zwiększenie rozpoznawalności. Jak było dotychczas? Jak to celnie można zauważyć – istna kakafonia komunikacyjna. Logotypy, mocno różniące się od siebie, wprowadzały dezorientację. „Wprowadzenie wspólnej identyfikacji rozwiązuje na poziomie ministerstw problem używania przez różne instytucje różnych rodzajów godła, różnych rodzajów orła i to przeważnie obok siebie.” – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Przykłady zza miedzy
Na zachodzie już dawno do tematu podchodzono systemowo. Choć można spostrzec, że w znakach graficznych nie jest dokładnie odzwierciedlony wygląd herbu państwowego to jego graficzne opracowanie dobrze wpasowuje się w potrzebę spójnej identyfikacji wizualnej.



Wizerunek orła
Zmiany logo resortów oraz ich ustandaryzowanie wzorem praktyki identyfikacji innych krajów europejskich nie ominęło również Godła Rzeczpospolitej Polskiej.
„Wspólna identyfikacja wizualna administracji rządowej nie definiuje na nowo Godła Rzeczpospolitej Polskiej. Nie wykorzystuje też Godła Rzeczypospolitej Polskiej w znaku, tylko wizerunek orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Wykorzystano wizerunek Orła bazujący na opracowaniu graficznym do projektu ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej przez Aleksandra Bąka – wyłonionego w postępowaniu przeprowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na podstawie Prawa Zamówień Publicznych. Projekt orła był jednym z kilkunastu projektów opracowanych dla potrzeb nowej regulacji.” – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
















Źródło:
Wspólna identyfikacja wizualna administracji rządowej