Skip to main content


18 listopada 1928 odbyła się premiera filmu animowanego „Parowiec Willy” (Steamboat Willie). Myszka Miki po raz pierwszy mogła zaskoczyć oglądającą ją publiczność. Zaskoczenie było dosłowne, ponieważ animacja zawierała dodatkowo udźwiękowienie, które czyniło z niego integralny element akcji.

95 lat

„Parowiec Willie” (ang. „Steamboat Willie”) to amerykański krótkometrażowy film animowany wyprodukowany przez wytwórnię Walt Disney i wyreżyserowany przez Ub Iwerksa oraz Walta Disneya. Premiera filmu miała miejsce 18 listopada 1928 roku, co czyni „Parowiec Willie” pierwszym publicznie wyświetlanym filmem z Myszką Miki.

Film jest znany nie tylko jako debiut Myszki Miki, ale także jako pierwszy animowany film z pełną, zsynchronizowaną ścieżką dźwiękową. Choć nie był to pierwszy film animowany z dźwiękiem, to właśnie „Parowiec Willie” przyczynił się do ogromnej popularności Myszki Miki oraz zapoczątkował erę dźwięku w animacji.

Miki zapracowany na Parowcu

Fabuła filmu skupia się na przygodach Mickey Mouse’a, który pracuje jako marynarz na parowcu kapitana Pete’a. W trakcie podróży Myszka Miki i jego przyjaciółka Minnie Mouse dostają się w różne komiczne sytuacje. Charakterystyczny dla tego filmu jest również fakt, że akcja doskonale współgra z muzyką i dźwiękami środowiska.

„Parowiec Willie” stał się przełomem w historii animacji i otworzył drogę dla kolejnych dzieł Disneya. Film ten cieszy się uznaniem zarówno ze względu na swoją innowacyjność, jak i jako klasyczna historia z Myszką Miki. Od 1998 roku animacja znajduje się na liście „100 najważniejszych filmów amerykańskiej kinematografii” American Film Institute.

Myszka Miki, a prawo autorskie

Ta ikoniczna wersja postaci była chroniona przez amerykańskie prawo autorskie przez 95 lat. W dniu 1 stycznia 2024 roku „Steamboat Willie” wszedł do domeny publicznej. Oznacza to, że umożliwia to każdemu używanie go w dowolnym celu komercyjnym bez obawy o naruszenie praw autorskich.

„Steamboat Willie”, trwający niecałe osiem minut, nie tylko wprowadził najpopularniejszą postać z kreskówek Disneya, ale także był jednym z pierwszych filmów animowanych z pełną, zsynchronizowaną ścieżką dźwiękową. Przez dziesięciolecia prawa autorskie do tego dzieła były przedłużane, jednak 1 stycznia 2024 roku okres ochrony praw autorskich wygasł.

Teraz każdy może swobodnie udostępniać i modyfikować „Steamboat Willie” bez konieczności uzyskiwania wcześniejszej licencji. Warto jednak zauważyć, że prawa autorskie do samej postaci Myszki Miki pozostają w mocy jako zarejestrowany znak towarowy.

Parowiec Willy (eng. Steamboat Willy 1928r.)


NADAL BEZ SWOJEGO BRAND HERO?

Odważ się to zmienić!

Leave a Reply