Języka polskiego niełatwo nauczyć się obcokrajowcom, jednak gramatyka i ortografia jest bardzo trudna również dla rodaków. Oczywiście zasad uczymy się w szkole, ale z czasem ulegają one zapomnieniu i piszemy raczej intuicyjnie. W obecnych czasach istnieje wiele sposobów na sprawdzenie poprawnej pisowni. W przypadku wątpliwości nie trzeba już za każdym razem sięgać po słownik ortograficzny. Pisząc na komputerze wystarczy włączyć opcję sprawdzania pisowni.
Dlaczego należy stosować zasady ortograficzne?
Uczniowie szkół nieraz zadają pytania o sens nauki zasad ortograficznych. Czy nie byłoby bez nich łatwiej? Czy nie byłoby lepiej, gdyby wszystkie wyrazy pisało się tak samo? Czy istotnie sposób zapisu nie sprawia różnicy, jeśli wszyscy rozumieją, o co chodzi?
Rezygnacja z zasad ortograficznych mogłaby doprowadzić do sytuacji, kiedy ten sam wyraz byłby zapisywany na różne sposoby. Niektóre wyrazy brzmią tak samo, różnią się tylko pisownią i mają przy tym zupełnie inne znaczenie. Rezygnując z zasad ortografii musielibyśmy zastąpić je nowymi.
Błędy w oficjalnych pismach i reklamach
Popełnienie błędu ortograficznego może przydarzyć się każdemu i wynikać na przykład z pośpiechu. Jeśli pojawiają się one jednak w oficjalnej korespondencji albo tekstach marketingowych – nie świadczy to dobrze o firmie. Zdarza się, że błędy przytrafiają się na przykład politykom. Często są wtedy wyśmiewane w Internecie, zwłaszcza przez uczniów, którzy muszą uczyć się gramatyki.
Poprawna pisownia jest szczególnie ważna w pismach oficjalnych, urzędowych, wyświetlanych w telewizji lub na banerach tekstach reklamowych, ulotkach, plakatach. Czasem do ich treści przypadkiem wkradną się jakieś błędy. Są jednak też sytuacje, kiedy błąd jest umieszczony celowo, na przykład dla przyciągnięcia uwagi.
Nazwa miasta małą literą – pomyłka czy wizja artystyczna?
Jedną z przedświątecznych kampanii reklamowych w polskich miastach jest umieszczanie podświetlanych elementów dekoracyjnych. Znajdują się one przy ulicach, w okolicach rynku, na elewacjach urzędów miasta, czy innych budynków użyteczności publicznej. Nie inaczej jest w Malborku. Właśnie tam jeden z internautów zwrócił uwagę na zapis nazwy miasta małą literą. Jego zdaniem umieszczenie takiego napisu jest niestosowane, a magistrat promuje ignorowanie zasad poprawnej pisowni. Czy jest to przypadek a może celowy zabieg?
Burmistrz Malborka wyjaśnił, że od ponad trzydziestu lat jest to oficjalne logo festiwalu „Boże Narodzenie w sztuce”, który odbywa się w mieście. Urzędnicy nie widzą powodu, by go zmieniać, ponieważ jest znany i charakterystyczny. Pochodzi jeszcze z czasów, kiedy projekty reklamowe wykonywało się ręcznie, bez użycia komputera. Tak też powstał. W tym przypadku błąd nie jest wynikiem niedbalstwa i nie świadczy o brakach w wykształceniu twórcy, czy urzędników.
Oczywiście odbiór logo festiwalu zależy od osoby. Niektórym się podoba, inni uważają celowe pisanie z błędami za absurdalne.