Skip to main content

W wieku 66 lat zmarł Kevin Conroy, jeden z kultowych głosów superbohatera DC – Batmana. Informację o śmierci Conroya potwierdził jego przedstawiciel, Steven Neibert, oraz w oświadczeniu Warner Brothers Discovery, które jest właścicielem DC. Według oświadczenia Warner Brothers Discovery, Conroy zmarł po „krótkiej walce z rakiem”.

Aktor wcielał się w postać krzyżowca w „Batman: The Animated Series”, który w latach 1992-1996 wyemitował 85 odcinków, a także w kilku filmach animowanych DC i grach wideo. W sumie ożywił tę postać w ponad 60 projektach.

W 2019 roku po raz pierwszy wystąpił w wersji live-action tej roli, pojawiając się w wydarzeniu telewizyjnym CW „Crisis on Infinite Earths” jako przyszła wersja Bruce’a Wayne’a. Conroy często pojawiał się również na konwentach fanów, „witając fanów z takim samym ciepłem, szacunkiem i entuzjazmem, jaki oni zarezerwowali dla niego”, powiedział Warner Bros Discovery.

Conroy był pierwszym i jedynym otwarcie homoseksualnym aktorem, który zagrał Batmana. W czerwcu 2022 roku Conroy napisał dla DC Pride komiks „Finding Batman”, w którym opowiedział o swoich doświadczeniach związanych z wcielaniem się w postać Batmana i pogodzeniem się z własną seksualnością. W filmie opublikowanym na Twitterze wkrótce po ukazaniu się komiksu Conroy podziękował fanom za ich „przytłaczające” wsparcie.

Po upublicznieniu informacji o śmierci aktora posypały się hołdy. Mark Hamill, który w „Batman: The Animated Series” wcielił się w postać Jokera, wydał serdeczne oświadczenie, nazywając Conroya „doskonałym”.

„Był jednym z moich ulubionych ludzi na świecie i kochałem go jak brata” – powiedział Hamill w oświadczeniu Warner Brothers Discovery. „Naprawdę troszczył się o ludzi wokół niego – jego przyzwoitość świeciła we wszystkim, co robił. Za każdym razem, gdy go widziałem lub z nim rozmawiałem, mój duch był podniesiony na duchu”.

„Kevin był genialnym aktorem” – powiedział Hamill. „Dla kilku pokoleń był on ostatecznym Batmanem. To był jeden z tych doskonałych scenariuszy, w których dobrano dokładnie odpowiedniego człowieka do dokładnie odpowiedniej roli i świat stał się dzięki temu lepszy. … On zawsze będzie moim Batmanem”.

W oświadczeniu dla CBS News, Warner Bros. Animation powiedziało, że jest „zasmucone” stratą swojego „drogiego przyjaciela”. „Kevin wszędzie przynosił ze sobą światło, czy to w kabinie nagraniowej, dając z siebie wszystko, czy karmiąc pierwszych respondentów podczas 9/11, czy też upewniając się, że każdy fan, który kiedykolwiek na niego czekał, miał chwilę ze swoim Batmanem”.

Tara Strong, która w serialu DC Animated Universe wcieliła się w postać Batgirl, złożyła aktorowi wzruszający hołd w mediach społecznościowych. Chociaż Batman mógł być najbardziej rozpoznawalnym dziełem Conroya, była to tylko jedna z wielu ról, w których podkładał głos w ciągu swojej kilkudziesięcioletniej kariery. Według jego filmografii iMDB, podkładał głos w serii „Masters of the Universe”, a także wprowadził swoją rolę Batmana do innych kreskówek, takich jak „Scooby-Doo i Zgadnij kto?”. Conroy był również aktorem teatralnym.

Conroy urodził się w Westbury, N.Y. w listopadzie 1955 roku. Studiował aktorstwo w Julliard School w Nowym Jorku, obok takich ikon jak Christopher Reeve i Robin Williams.

Leave a Reply